O FMFT

Festiwal Małych Form Teatralnych (FMFT) jest organizowany przez II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, a od 2022r. we współpracy ze Stowarzyszeniem Iuvenartes. To odbywające się od ponad pół wieku wydarzenie artystyczne skierowane jest do uczniów szkół średnich. Jest ono wyjątkową szansą dla młodzieży do prezentacji swoich umiejętności wokalnych, tanecznych i aktorskich.

Wydarzenie powstało z inicjatywy dyrektorów Stefana Gula i Stanisława Brzeziny oraz samorządu szkolnego, by stać się miejscem upustu wizji artystycznej uczniów.

Początkowo Festiwal miał charakter wewnątrzszkolny, jednak z czasem zaczął zapraszać na swe deski przedstawicieli innych krakowskich liceów i techników, a w 1994 przeniósł część obchodów do Teatru Groteska.

Tutaj wszystko się zaczyna…

Przez lata wydarzenie stawało się miejscem, gdzie swoją przygodę w świecie sztuki czy poezji rozpoczynali tak zasłużeni artyści jak Dorota SegdaGrzegorz Turnau czy Maciej Stuhr. Historię Festiwalu ukształtowali także zasiadający w jury i uświetniający Gale Finałowe Andrzej Sikorowski czy Rafał Jędrzejczyk.

FMFT to wbrew pozorom szansa nie tylko dla młodych artystów. Od początku do końca Festiwal organizowany jest przez uczniów II Liceum, którzy odpowiadają za zarządzanie wydarzeniem, pozyskiwanie partnerów, organizacje występów czy obsługę techniczną. Dzięki temu, już na etapie szkoły średniej zdobywają oni bezcenne umiejętności, przydatne w dalszej edukacji czy pracy.

Nieustraszeni

Dowodem na niezwykłość wydarzenia jest niepowtarzalna, 51. Edycja FMFT, która ze względu na pandemię COVID-19 w całości odbyła się bez udziału publiczności w „hybrydowej” formie. Dzięki zaangażowaniu uczniów, Festiwal został w całości nagrany, zrealizowany, i udostępniony na platformie Play Kraków, gdzie dostępna jest też 52. Edycja Festiwalu.

Obecnie FMFT składa się z pięciu kategorii: Poezja Śpiewana, Poezja Recytowana, Sztuka Teatralna, Film i Taniec. Rywalizacja w tych kategoriach oraz prezentacja laureatów podczas Gali Festiwalowej odbywa się w Teatrze Groteska.


Cele Festiwalu

Festiwal daje młodzieży możliwość rozwijania swoich pasji oraz odkrywania talentów. Oprócz kształtowania swoich zainteresowań związanych z teatrem, młodzież może się wykazać na polu organizacyjnym: w trakcie pracy w grupach, nadzorowania wyznaczonych pod-projektów, a nierzadko pracy pod presją czasu. Natomiast uczestnicy dostają nieskrępowaną przestrzeń, gdzie mogą wykazać się artystycznie, reżysersko, aktorsko oraz poznać kulisy teatru.